Jak dokonać selekcji ubrań? 3 triki ułatwią sprzątanie szafy

Jak dokonać selekcji ubrań? 3 triki ułatwią sprzątanie szafy. Lniana marynarka beżowa i czarna sukienka w białe kropki.

Jak dokonać selekcji ubrań? Każdy z nas dobrze wie, że porządek w szafie z ubraniami ułatwia wybór stylizacji. Doskonale wtedy widzimy, jaką odzież mamy do dyspozycji, a dzięki selekcji, w szafie znajduje się tylko to, w czym naprawdę dobrze się czujemy. Nawet jeśli minimalizm w szafie nie jest czymś dla Ciebie, poznaj 3 sprytne triki, które ułatwiają szatanie szafy nawet wtedy, kiedy trudno się rozstać z niektórymi ubraniami. Sprawdź, jak dokonać selekcji ubrań.

Jak pozbyć się ubrań bez żalu? Oto co dadzą Ci 3 triki ułatwiające sprzątanie szafy na wiosnę

Dotarłam już do momentu, w którym doskonale wiem, w jakich ubraniach czuję się najlepiej. Mam ich też niewiele, dlatego regularne przeprowadzanie selekcji nie stanowi dla mnie żadnego problemu, a sam proces trwa zaledwie kilka minut. Jeśli jednak jesteś dopiero na początku swojej drogi, mam dla Ciebie 3 przydatne wskazówki, które przeprowadzą Cię przez uporządkowanie ubrań. Przekonasz się, w czym czujesz się najlepiej, jaka odzież doskonale pasuje do Twojego trybu życia i czego warto od razu pozbyć się z garderoby. Zaobserwujesz, jakie elementy lubisz nosić, a to pomoże Ci w przyszłości zbudować dopasowaną do Ciebie szafę kapsułową.

Od czego zacząć sprzątanie szafy? Uniwersalny sposób dla początkujących

Stajesz przed otwartą szafą i nie wiesz, jak zabrać się za porządki? Żeby nastał ład, musi najpierw powstać chaos. Na gruntowną selekcję ubrań poświęć dzień, w którym będziesz miała na to odpowiednio dużo czasu i pewność, że nic Cię nie rozproszy. Dzięki temu unikniesz frustracji. Kiedy przyjdzie ten moment, podczas sprzątania szafy wyjmij WSZYSTKIE ubrania i rozłóż je na łóżku lub czystej podłodze, by dokładnie widzieć, co masz.

Wstępna selekcja powinna zacząć się od podzielenia ubrań na dwie grupy – te, które są w doskonałym stanie oraz te, które są zniszczone. Nie muszę chyba mówić, że odzież z drugiej kategorii już nigdy nie powinna trafić do Twojej garderoby. Co z pozostałymi ubraniami? Te podziel na kolejne trzy grupy:

  • Tak – tu znajdzie się każdy element garderoby, który uwielbiasz nosić i nie wyobrażasz sobie, by zabrakło go w szafie.
  • Może – na ten stos powinny trafić ubrania, które lubisz, ale z jakiegoś powodu nie nosisz ich często. Jeśli dana odzież budzi w Tobie wątpliwość, również powinna się tu znaleźć.
  • Nie – to kategoria przeznaczona dla odzieży, której nie lubisz i nie chcesz nosić

Co teraz? Ubrania pozostawione w kategorii „nie” możesz puścić dalej w świat – sprzedać lub oddać i to bez sentymentu. Odzież z kategorii „tak” spokojnie powinna znaleźć się znów w Twojej szafie. Co jednak z kategorią „może”? Kolejny trik powinien pomóc je sklasyfikować – dzięki niemu łatwiej zdecydujesz, czy warto zostawić ubrania z tej grupy, czy jednak się z nimi pożegnać.

Jak dokonać selekcji ubrań? Zadaj sobie te pytania

Jak dokonać selekcji ubrań na kolejnym etapie porządkowania szafy? Niektórzy preferują nawet zaczynać działania od tej metody, by przekonać się, jaki tak naprawdę mają stosunek do posiadanej odzieży. Nie da się przecież ukryć, że podczas kompulsywnych zakupów do szafy trafiają ubrania, na jakie w innych okolicznościach zupełnie byśmy nie spojrzeli. Albo takich, które kupiliśmy za sprawą aktualnych trendów, doradztwa koleżanki lub męża. Kluczem jest poświęcenie kilku chwil każdemu elementowi garderoby, by w tym czasie zadać sobie kilka kluczowych pytań. Jeśli masz już odseparowaną grupę odzieży z kategorii „może”, poniższe pytania pomogą Ci je sklasyfikować i zdecydować, co z nimi zrobić.

  • Czy to ubranie w ogóle Ci się podoba? A może zostało kupione pod wpływem impulsu i wcale nie powinno go być w Twojej szafie? 
  • Czy pasuje do Twojej sylwetki i aktualnie noszonego rozmiaru? Czy to kolor, w którym dobrze wyglądasz?
  • Czy materiał tego ubrania Ci odpowiada? Może jest wykonane z poliestru, w którym się pocisz albo z wiskozy, która bardzo się gniecie i Ci to nie pasuje?
  • Czy to ubranie jest wygodne i dobrze się w nim czujesz? 
  • Jak często nosisz to ubranie? Czy zakładałaś je w ciągu ostatnich miesięcy?
  • Czy potrafisz to ubranie połączyć z innymi, które masz, by stworzyć co najmniej 3 różne stylizacje? 

Kolejny etap selekcji ubrań za nami. Nadal pozostało Ci kilka sztuk, z którymi nie wiesz, co zrobić? To tym ubraniom poświęć czas w najbliższych tygodniach. Noś je na co dzień, by przekonać się, co Ci w nich nie pasuje. Do jednych z pewnością się przekonasz i je polubisz, a pozostałe zapragniesz sprzedać lub oddać. Ubrania z tej kategorii warto wziąć pod uwagę podczas stosowania ostatniego polecanego przeze mnie triku.

Ubrania nie mieszczą się w szafie? Wypróbuj wyzwanie 15 ubrań na 30 dni

Nie oszukujmy się. W większości przypadków każdy z nas nosi w kółko kilka ulubionych ubrań, a pozostała odzież jedynie zalega w szufladach i na półkach. Stań przed otwartą szafą i wyjmij z niej tylko te elementy garderoby, które CHĘTNIE zakładałaś w ostatnim czasie. Szok, prawda? W takich sytuacjach okazuje się, że spośród sterty posiadanej odzieży wybieramy tylko kilka ulubionych sztuk.

Jak możemy to wykorzystać? Przeanalizuj, jakie kolory, fasony i materiały przeważają w tej ulubionej części Twojej garderoby. Zapisz swoje obserwacje, bo to niezwykle ważna esencja Twojego stylu. Takie działanie pokazuje, w czym czujesz się najlepiej i warto tę wiedzę przełożyć na późniejsze zakupy, by do Twojej szafy trafiały jedynie ubrania, które naprawdę dopasują się do Ciebie i Twojego stylu życia. Teraz czas jednak wrócić do porządków.

Jeśli masz na tyle dużo ubrań, że nie mieszczą się w szafie nawet po wstępnej selekcji, idź o krok dalej. Wypróbuj wtedy wyzwanie 15 ubrań na 30 dni, które testowałam kilka miesięcy temu. Takie działanie pozwoli Ci nabrać dystansu, a wtedy łatwiej będzie wrócić do przeprowadzenia porządnej selekcji odzieży. Swoim wnioskami po wyzwaniu podzieliłam się w podsumowaniu – sama byłam zaskoczona, jak wiele mi ono dało. Ten trik pomoże przede wszystkim osobom, którym trudno rozstać się z ubraniami (nawet jeśli nie są dopasowane do ich potrzeb lub są zniszczone). Wykorzystaj wyzwanie również jako ostateczną szansę dla ubrań z kategorii „może”. Już po kilku dniach będziesz wiedziała, czy nadal chcesz mieć je w szafie.

Masz swoje triki na selekcję ubrań? Koniecznie daj znać w komentarzu 🙂

Tymczasem zapraszam też na mojego Instagrama!

2 komentarze do „Jak dokonać selekcji ubrań? 3 triki ułatwią sprzątanie szafy

  1. Bardzo fajne rady! Takie wielkie porządki poczyniłam w kwietniu, niestety szafa jest dla mnie dość problematyczną kwestią. Nie bardzo jeszcze wiem, co lubię i w czym się dobrze czuję, przez to zdarza mi się jeszcze kupić coś nietrafionego.

    1. Wydaje mi się, że chyba nawet nie da się dojść do momentu, w którym nigdy już nie kupimy ubraniowego bubla 🙂 Warto jedynie świadomie podchodzić do zakupów, by zminimalizować ryzyko. Sama we wrześniu kupiłam idealną (jak mi się wydawało) bluzkę. Krój świetnie pasował do większości dołów, doskonały materiał, bo blend lnu i wiskozy, intensywny, czarny kolor… Niby ideał, a jednak coś mi w niej nie gra, przez co miałam ją na sobie może ze dwa razy. Teraz wisi na vinted i czeka aż ktoś da jej szansę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *